У будь-якому басейні система фільтрації - головний блок устаткування. Він дозволяє очищати воду від дрібних частинок бруду, хоча й не рятує від шкідливих мікроорганізмів та бактерій. Тому ефективна обробка води полягає в рециркуляції, фільтрації і додатковому використанні різних хімічних засобів. Будь-якого одного способу для повноцінного догляду за водою недостатньо, треба застосовувати їх у комплексі.
Пісочний фільтр, принцип його роботи
Існують види фільтрів - картріджний та пісочний. Перший затримує дрібніші частки бруду, розміром близько 10 мікрон, але має невисоку пропускну спроможність і потребує частої заміни мембранних картріджів. Другий є популярнішим, тому що "видає" цілком достатню міру очищення - прибирає механічні забруднення розміром від 20-25 мікрон і більше, при цьому пропускна спроможність у нього вища, а заміна кварцевого піску - елементу, що фільтрує, - потрібна приблизно раз в три роки. На басейни середнього та великого розміру встановлюють саме фільтр-насоси на кварцевому піску.
Принцип роботи пісочного фільтру простий: насос вбирає в себе воду з чаші басейну. Цю "роботу" виконують скімери, в яких залишаються усі великі забруднення - листя, комахи, частині гілок з дерев, що впали. Потім потік проходить крізь фільтрувальну установку і повертається в резервуар очищеним.
Це важливо знати |
Впродовж доби вода має 2,5-3 рази пройти крізь фільтр незалежно від того, чи експлуатувався басейн |
Залежно від розміру піщинок підбирається тиск, з яким вода проходить крізь фільтр |
|
Щоб уся рідина очистилася за добу 2-3 рази, фільтр-насос має працювати близько 12 годин. |
|
Якщо температура води вище 25 °С |
Слід застосовувати м'які хімічні препарати для її дезинфекції, а час фільтрування збільшити |
Очищуючий елемент пісочного насоса - кварцевий пісок
Матеріал для фільтрації - кварцевий пісок - це ретельно очищений продукт подрібнення білого кварцу. Окрім високих сорбуючих властивостей, він має здатність зменшувати надмірну концентрацію у воді заліза, марганцю.
Продукт випускається різної фракції - від 0,2 до 2 міліметрів. Загальний принцип - чим менший розміру басейну, тим дрібніша фракція піску підходить для роботи фільтру. У інструкції до кожної моделі пісочного насоса вказаний необхідний або допустимий розмір фракції кварцевого піску. У деяких з них використовується пошарове насипання декількох фракцій. Такими фільтрами бувають обладнані великі басейни. Для домашніх купалень розміру середнього і вище середнього вважається достатньою зернистість 0,5-1 міліметр.
Пісок продається у мішках. Звичайна розфасовка фірм Інтекс, Бествей - 25 кілограмів. Вона найоптимальніша при заміні забрудненого матеріалу. Деякі виробники фасують менші ємності - по 10 або 15 кілограмів.
Як часто треба міняти пісок у фільтрі
В процесі роботи фільтр поступово засмічується, внаслідок чого його ефективність знижується. Контроль міри його забруднення здійснюється за допомогою манометра:
- як тільки його стрілка йде в "червону" зону, необхідно провести зворотне промивання;
- для цього згідно інструкції вибирається спеціально призначений режим, після якого іншим режимом проводять ущільнення піску;
- брудна вода після промивання йде в каналізацію, тому у басейн щотижня необхідно додавати три-п'ять відсотків свіжої води.
На частоту зворотних промивань впливають різні чинники: наявність тенту, що захищає воду в той час, коли басейном не користуються, інтенсивність експлуатації, використання дезинфікуючих хімікатів. Повна заміна кварцевого піску зазвичай проводиться раз в три роки або рідше.
Безумовно, використанням виключно пісочного фільтру не можна на 100 % зберегти воду чистою та прозорою, запобігти зростанню водоростей і розвитку мікроорганізмів. Але й одним хімічним очищенням без механічної фільтрації зробити це неможливо. Основа очищення - це фільтр, а після нього вода "доводиться" до практично ідеального гігієнічного і санітарного стану використанням хлоргенератора або хімічних інгредієнтів.